پیشنهاد همتی به بانک جهانی و IMF

به گزارش وبلاگ نرم افزار سریر، خبرنگاران: نشست گروه 24 به ریاست رئیس کل بانک مرکزی ایران برگزار شد و خواستار این شد که منابع بلا استفاده کشورها در صندوق بین المللی پول در خدمت اعطای وام به کشورهای نیازمند قرار بگیرد

پیشنهاد همتی به بانک جهانی و IMF

به گزارش وبلاگ نرم افزار سریر رئیس کل بانک مرکزی در این نشست ضمن تاکید بر برخورد منصفانه و فارغ از فشار های سیاسی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در حمایت اقتصادی از کشورهای عضو، گسترش همکاری ها در زمینه انتقال دانش فنی تولید واکسن و توزیع عادلانه آن و تأمین سرمایه و اعطاء منابع برای توسعه کشورهای کم درآمد را خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در نشست گروه 24 که به ریاست عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با حضور رییس صندوق بین المللی پول، رییس بانک جهانی، روسای بانک های مرکزی و وزرای اقتصادی کشورهای عضو این گروه، به صورت مجازی برگزار شد، دکتر همتی به بروز نشانه های بهبود اقتصاد جهانی اشاره کرد و گفت: امروز نزدیک به یک سال پس از شروع کووید-19 گرد هم آمده ایم و شاهد نشانه های اولیه بهبود اقتصاد جهانی هستیم. اگرچه نگران طولانی شدن فرایند بازیابی اقتصاد بسکمک از کشورهای در حال توسعه و معکوس شدن فرایند چندین دهه گذشته در زمینه همگرایی بین کشورهای ثروتمند و فقیر هستیم.

همتی ارتقا شرایط دسترسی به واکسن را در سرعت بهبود اقتصادی کشورها موثر دانست و بیان نمود: در این مقطع زمانی، آنچه که بسیار حیاتی و حائز اهمیت است، همکاری جهانی و انتقال دانش فنی در تولید و امکان تهیه و توزیع عادلانه واکسن ها با قیمت های معقولانه است. به دلایل اخلاقی هم، جای هیچگونه محدودیتی برای صادرات واکسن و تجهیزات پزشکی مرتبط با آن وجود ندارد. ما در یک بحران بهداشتی جهانی قرار داریم و هیچ کشوری از این بحران در امان نیست.

وی افزود: در کشورهای درحال توسعه و توسعه نیافته، آسیب پذیرترین افراد و فعالان بخش غیررسمی اقتصاد شدیدترین خسارات را متحمل شده اند. در طول چند ماه کوتاه، بسکمک از کشورهای کم درآمد، دستاوردهای اقتصادی که به سختی در طول چندین دهه گذشته به دست آورده بودند، از دست داده اند.

رئیس کل بانک مرکزی بر قرارگیری کشورهای در حال توسعه در جهت بهبود اقتصادی تاکید و شرح داد: همکاری جهانی و به اشتراک گذاری تجربه، برای واکنش موثر به بحران لازم است و باید با رویکردی منعطفانه، تمام ابزارهای سیاستی لازم را در راستای پرورش محیطی مناسب برای تجارت و انتقال فناوری و سرمایه به کار بست.

وی ادامه داد: صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نقش اساسی در حمایت از کشورهای عضو برای تعدیل آثار بهداشتی و اقتصادی همه گیری و مراحل گوناگون بهبودی پس از آن دارند. درستی و حسن رفتار این دو نهاد به رعایت اصل برخورد یکنواخت و فارغ از فشار های سیاسی با همه اعضا، بستگی دارد. از این رو از صندوق انتظار می رود بدون تبعیض و اثرگذاری لابی های سیاسی به تقاضاهای قانونی اعضا پاسخ دهد.

رئیس گروه 24 با بیان اینکه انعطاف پذیری در واکنش ها به بحران و متناسب سازی آنها با شرایط کشور، باعث هموار شدن راه بهبودی پایدار و بازگشت سریع به شرایط قبل از همه گیری می شود، گفت: صندوق بین المللی پول باید به میزان کافی منابع داشته باشد تا بتواند نیازهای کلان اقتصادی اعضای خود را هنگام خروج از بحران برآورده کند.

وی با تاکید بر این مهم که تأمین سرمایه و اعطای منابع برای توسعه کشورهای کم درآمد باید بخش مهمی از واکنش جهانی به بحران باشد، افزود: گروه 24 به شدت از نحوه پیشنهادی صندوق برای تخصیص منابع حق برداشت مخصوص (SDR) استقبال می کند و کشورها را به اتخاذ رویکردهای موثر برای بازیافت SDR های بلااستفاده خود در راستای کمک به سایر کشورها تشویق می کند.

SDR سبد پول یا به زبان ساده تر واحد پول IMF است که از ترکیب وزنی دلار آمریکا، ین ژاپن، یوآن چین، پوند و یورو تشکیل شده است. نرخ تبدیل SDR به دلار در حدود 4/ 1 است.

حق برداشت مخصوص یا SDRدر سال 1969 برای تکمیل ذخایر رسمی کشورهای عضو در صندوق بین المللی پول ایجاد شده است.

صندوق بین المللی پول تسهیلات و ابزارهایی را برای کمک به کشورها در پاسخ به اثرات اقتصادی ویروس چینی در نظر گرفته که یکی از مهم ترین این ابزارها، وام های اورژانسی است. در این قالب، RCF (تسهیلات اعتباری سریع) و RFI (ابزار تامین اقتصادی سریع) کمک های اقتصادی ضروری را برای کشورهای عضو بدون نیاز به ارائه یک برنامه کامل اقتصادی، مهیا می کند. این وام ها (تا حداکثر40 میلیارد دلار برای بازارهای نوظهور و 10 میلیارددلار برای کشورهای کم درآمد) می تواند بسیار سریع برای کمک به کشورهای عضو صندوق بین المللی پول پرداخت شود تا قادر باشند سیاست هایی برای حل بحران هایی از جمله کرونا را به کار گیرند. این وام مها به پشتوانه منابع کشورها در صندوق(SDR) پرداخت می شود.

همدردی رئیس صندوق بین المللی پول

در این جلسه کریستالینا جرجیوا رییس صندوق بین المللی پول ضمن همدردی به خاطر افرادی که در همه گیری بیماری کرونا جان خود را از دست دادند، بر این نکته تاکید کرد که اگر سیاست های پولی و اقتصادی کشورها نبود، رکود جهانی ناشی از کووید 19 می توانست بسیار عمیق تر از این باشد.

وی گفت: نشانه های بهبود اقتصادی وجود دارد اما این بهبود در کشورهای جهان متعادل و فراگیر نیست. واکسیناسیون در شرایط فعلی یک سیاست مهم است و تمرکز بر آن برای تسریع فرایند بهبود بسیار کلیدی است. این در حالی است که پیش بینی ما این است که برخی از کشورها حتی تا نیمه دوم سال 2022 نتوانند واکسیناسیون را شروع کنند.

همچنین دیوید مالپاس، رییس بانک جهانی، بر این نکته تاکید داشت که بانک جهانی صدای کشورهای در حال توسعه است و این سازمان در طول دوره همه گیری بیشترین وام دهی خود را به کشورهای در حال توسعه داشته است. با این وجود بسکمک از کشورهای با درآمد پایین نیازمند کمک های اقتصادی برای کنترل آثار ناشی از کووید 19 برای مدت طولانی هستند.

وی گفت: با مشاهده بهبود اقتصادی لازم است راه حل هایی دنبال شود که رشد گسترده جهانی بدون آثار منفی بر محیط زیست پیگیری شود.

در این جلسه وزرای اقتصاد و روسای بانک های مرکزی عضو، نظرات خود را در مورد شرایط اقتصاد جهانی و فرایند بهبود پس از همه گیری، بیان نمودند.

منبع: اقتصادنیوز

به "پیشنهاد همتی به بانک جهانی و IMF" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد همتی به بانک جهانی و IMF"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید